U Velikom Vojvodstvu Luksemburg odrzana javna rasprava o nacrtu zakona o izmjenama i dopunama zakona o saradnji sa iseljenicima ( Dijasporom )
 


Nevzet Purišić - Holandija

-Udruzenja koja su uzela ucesce na ovoj raspravi su ;
-Montenegro Luksemburg
-Zavicajni Klub Bihor
-BKZ
-Montenegro Orang Rotterdam
-Bosnjacko Udruzenje Plavljana i Gusinjana " BEHAR" iz Holandije
 
U raspravi o PREDLOGU-u zakona o izmjenama i dopunama zakona o saradnji Crne Gore sa iseljenicima ( Dijasporom ) prvi je uzeo rijec Purisic Nevzet ispred Bosnjackog Udruzenja Plavljana i Gusinjana " BEHAR " iz Holandije koji je u startu zatrazio da se u raspravi vrati naziv DIJASPORA umjesto Iseljenici sto je sa odobrenjem docekano kod prisutnih predstavnika ostalih odruzenja .
 
Kako su se ucesnici rasprave u narednih sahat ipo mijenjali u toliko je bilo sve uocljivije da je naziv Iseljenik neprihvatljiv i da se trazi naziv Dijaspora u daljnjoj upotrebi u " Zakon za saradnju sa Dijasporom ".
U daljoj raspravi se navodi da je za Purisica takodje sporan ( clan 1 u Prijedlogu ) 
Brisanje dijela teksta , koji u starom zakonu glasi " Mjere i pogodnosti prilikom povratna iseljenika ( dijaspore ) u Crnoj Gori.
 
 
Takodje u clan 3 u prijedlogu glasi ;
" podstice ukljucivanje iseljenika ( dijaspore ) koji su se istakli na polju privredne saradnje , a koji imaju crnogorsko drzavljanstvo, .................. ( napomene radi gos. Purisic je trazio ali nije dobio odgovor na pitanje stacemo sa nasom dijasporom koja je poslije odrzanog referenduma za samostalnost Crne Gore dobijanjem nekog drugog drzavljanstva izgubili crnogorsko a i dalje ostali vjerni i srcem i dusom svojoj maticnoj drzavi izgubili svaku dalju mogucnost da se kandiduju u rad medjunarodnih komisija za ekonomsku saradnju , koje se odrzavaju shodno bilateralnim sporazumima o ekonomskoj saradnji.
Po njemu je takodje neprihvatljiva raspodjela mandata za clanove savjeta u clanu 5 , gdje shodno broju nasih sugradjana u stranim drzavama one delegiraju svoje prestavnike u Savjet za iseljenike ( dijasporu ).
 
Stim u vezi naveo je primjer Sjedinjenih Americkih Drzava koje delegiraju 3 clana savjeta i ako se zna da u toj drzavi zivi preko pedeset hiljada nasih dijasporaca dok u Republici Hrvackoj sa tri hiljade i sesto i Luksemburg sa sedam holjada daju po dva clana savjeta.
 
U clanu 7 je trazio da se obavezno dopise " zastita licnih podataka i pravo na privatnost " sobzirom da su se svi slozili da je to od velike vaznosti prijedlog i konstatacija je usla odmah u zapisnik.
Purisic je u daljoj raspravi trazio da se clan 26b malo modifikuje i napravi preraspodjela mjesta . U tom clanu gdje se radi o postupku razrjesenja clana savjeta stoji da razresenje pokrece 1 uprava 2 savjet i 3 organizacija ili udruzenje koje ga je delegiralo , sto je po njemu neprihvatljivo i diskriminativno . I najmanja upotreba ovakvog zakona svakog clana savjeta demotivise da radi svim srcem za interes svoje zajednice ako postoji i najmanja mogucnost da kod bilo kakvog ne isto misljenja sa Upravom ili Savjetom bude proglasen personom ( non grate ). 

Za takvu smjenu Uprava i Savjet moraju prvenstveno da traze saglasnost organizacije koja je delegirala svog predstavnika i samo uz njihovo dopustenje da se predje na razrjesenje clana savjeta. Sto se njega licno tice on smatra da je svaka vrsta rasprave na ovu temu dobro dosla jer u konacnici ona je u interesu sviju nas koji cinimo crnogorsku DIJASPORU ma gdje se ona nalazila.